צמחים באדניות

טיפים לאדניות פורחות

טיפים לאדניות מוצלחות במרפסת ובגינה

אדניות לבית ולגן הופכים להיות חלק בלתי נפרד בכל גינה, מרפסת, בית קפה ובכלל בכל מקום אשר רוצים להכניס בו קצת צבע וירוק בעיניים. המאמר הבא עוסק בסוגים שונים של אדניות למרפסת, מהם אמצעי ההשקיה המומלצים? המיקום הנכון? אילו צמחים מתאימים לאדניות קטנות וגדולות? ועוד טיפים והמלצות ליצירת אדניות עשירות ומרשימות.

בחירת צמחים נכונים על פי גודל האדניות 

אדניות עץ עגולות לגינה

אדניות עץ ופלסטיק משמשות אותנו לשתילת צמחים, שיחים ועצים שונים, לכל אחד מאתנו צרכים שונים וקו עיצובי אחר, מאדנית תבלינים אשר ישמשו אותנו לכוס התה של הבוקר ולבישולים של הצהריים ועד לאדניות לשתילת שיחים גדולים, מטפסים ואפילו עצי הדר ונוי, אדניות ליצירת הפרדה ותיחום מתחמים וכמובן אדניות פרחים צבעוניות ועשירות. אולם לא כל אדנית יכולה לענות לנו על הצרכים המבוקשים לנו, ולכן עלינו לתכנן לפני רכישת האדנית איזה סוג צמחים ברצוננו לשתול בה ולאיזה מטרה. 

כמובן שבחירת הצמחים תלויה לא רק בגודל האדנית שלכם, אם גם במיקום האדנית. ישנם צמחים המתאימים לשמש ישירה ואחרים מתאימים לצל מלא.

אם ברצונכם לשתול פרחים עונתיים וצמחי תבלין קטנים עומק האדנית יכול להגיע גם ל-15 ס"מ בלבד. זאת מפני שלצמחים אלו מערכת שורשים גושית ורדודה ובשילוב השקיה סבירה יוכלו לגדול היטב באדנית זו. לעומת זאת לשתילת צמחים רב שנתיים ושיחים קטנים מוטב להשתמש באדניות עמוקות יותר על מנת לאפשר לשורשי הצמחים המסתעפים יותר מספיק מקום להתפתח. כמובן שעל מנת לשתול שיחים גדולים, מטפסים ועצי נוי קטנים נעשה שימוש באדניות גדולות ועמוקות יותר. 


השקיה נכונה של אדניות 

רכשתם אדניות איכותיות, הלכתם למשתלה לבחור צמחים ותערובת קרקע מיוחדת לשתילה באדניות ועכשיו הכל מוכן ויפה. ברור שהצמחים שלכם זקוקים להשקיה יומיומית קבועה. בין אם אתם אוהבים לטפל בגינה ובצמחים שלכם ובין אם לא, אין ספק שהשקיה ממוחשבת על ידי טפטפות עדיפה וביראה יותר לאדניות שלכם. הזמן הרב, העקביות וכמובן כמות המים יהיו יעילים ונכונים יותר. השקיה ממוחשבת נכונה מספקת לצמחים בדיוק את מנת המים אשר הם צריכים ובזמן הנכון, לעומת זאת השיקה ידנית יכולה לגרום לנזקים מעודף וחוסר מים כאחד. 

כמויות ותדירות השקיה  

אדניות עם ניקוז

המליצו לכם על פרחים עונתיים או צמחי תבלין שימושיים? בעודכם רוכשים את הצמחים לאדניות שלכם תעשו שיעורי בית במשתלה ותדאגו שכל המידע אודות כמות המים ותדירות ההשקיה מועבר לכם בצורה נכונה. במידה והחלטתם על השקיה ידנית שימוש במשפך בעל כמויות מדידה יעזור לכם לבצע את פעולת ההשקיה, במידה והשקעתם בהשקיה ממוחשבת, ישנם טפטפות מתאימות לכל כמות מים דרושה, החל מליטר טפטוף בשעה ועד לחמישה ליטרים ויותר. סימון הליטרים על גבי הטפטפות השונות מסומן בצבעים. 

שכחתם להשקות? פתרון "בנק המים" יציל את הצמחים שלכם

השקיה מסודרת ועקבית חשובה והכרחית להתפתחות צמחי האדנית. חפשו אדניות שלהם יש תחתית פלסטיק המשמשת גם לאיסוף המים הנותרים מהשקיות קודמות וגם כבנק מים כאשר אתם שוכחים להשקות את הצמחים שלכם ותאפשר יניקת מים בדיפוזיה. 

תערובת קרקע לשתילה באדניות

תערובת קרקע, תערובת שתילה או אדמה קלה, מכילה מרכיבים שתורמים להתפתחות הצמחים ומהווים יחדיו את מצע הגידול האידיאלי ביותר לצמחים. תערובת הקרקע מכילה מרכיבים שונים החל מטוף, קלקר, אדמה גננית, חמרה קלה, חומרים אורגניים ודשן בשחרור איטי. החומרים מעניקים תנאי גידול אופטימליים לצמחים, שומרים על אחיזות מים גבוהה, מאפשרים אוורור וניקוז מקסימליים ומתאימה במיוחד לצמחים הגדלים במכלים ואדניות. את תערובת הקרקע ניתן למצוא בכל משתלה. תערובת הקרקע מגיעה בשקיות של 10-50 ליטר. מחיר 50 ליטר תערובת קרקע נע בין 30-40 שקלים. 

שילוב אדניות ליצירת "חדרים" בגינה

גינות פרטיות גדולות, גגות ואפילו מרפסות שמש גדולות לרוב נראות מבולגנות, ללא תכנון מוקדם ויצירת הפרדה בין חללי אחסנה לאזורי ישיבה ואכילה. בעזרת אדניות העץ תוכלו ליצור "חדרונים" בגינה או בגג שלכם. בעזרת אדניות העץ ושתילים מתאימים כמובן ניתן לתחום אזורים שלמים וליצור הפרדה על ידי צמחייה ירוקה, כך למשל נרצה להפריד בין אזור הישיבה הכולל מערכת ישיבה, שולחן קקל ונדנדה לבין אזור המחסן שבו בדרך כלל יש בלאגן גדול.